Egyéb motorsport

Japán Superbike – Nakasuga négyből négy

A Yamaha ásza eddig 100%-os.
Április utolsó hétvégéjén rendezték Suzukában a Japán Superbike Bajnokság második állomását. Ez eltért az előző fordulótól: ugyanis itt a legkomolyabb japán formaautós sorozattal, a Super Formula Bajnoksággal együtt versenyeztek a hétvégén - rendezvény a "Suzuka 2&4 Race" nevet viselte, utalván a kerekek számára. Így nem voltak betétkategóriák, csak és kizárólag a Superbike géposztály mérette meg magát.
A versenyre rekordszámú, összesen 67(!) motoros adta be a nevezését, akik közül a legjobb 44 indulhatott el a versenyeken. A nagy számú nevezés oka az, hogy a japánok számára a Suzukai 8 órás verseny az év motoros csúcspontja – sokan még a MotoGP Japán Nagydíjánál is többre tartják. Emiatt a motorosok minden lehetőséget kihasználnak, hogy Suzukában mehessenek – a 67 nevezőből több, mint 40 fő a 8 óráson is indul. De még hozzájárult a betétfutamok hiánya is, így a Superstock1000-es mezőnyből is többen elindultak.

A szezonnyitó Motegi hétvégén láthattuk, hogy a Yamaha gyári versenyzőjének, Katsuyuki Nakasugának csak két méltó ellenfele van a mezőnyben: az Astemo Hondánál induló Ryuichi Kiyonari, és a Yoshimura Suzuki versenyzője, Kazuki Watanabe. Utóbbi azonban hamar kiszállt a küzdelemből: a csütörtöki második szabadedzésen elesett, és a sérülése miatt idejekorán véget ért a hétvége számára.

Az időmérőn Nakasuga szerezte meg a pole pozíciót, több, mint egy másodpercet adva a második Kiyonarinak és a harmadik helyezett hondás Sodo Hamaharának. A második sorból indult a hondás Satoru Iwata, a suzukis Yukio Kagayama és a szintén hondás Yudai Kamei.

ELSŐ VERSENY

A rajtnál Kiyonari és Iwata jöttek el a legjobban, Nakasuga csak harmadik volt – rövid ideig, ugyanis a második körben leelőzte Iwatát, aki mellett Hamahara is elment. Kiyonari és Nakasuga kezdtek ellépni a mezőnytől, ám küzdelmük nem tartott sokáig, ugyanis a harmadik körben, a mezőny hátsó traktusában, a híd alatt történt egy tömeges bukás, ami miatt pályára küldték a biztonsági autót. (Sprintversenyeken nem jellemző a Safety Car használata, csak a japán és brit bajnokságban szokás, amúgy FIM ajánlás szerint csak endurance versenyeken alkalmazzák)

Sprintversenyeken ritkán látunk Safety Cart

Miután a Honda NSX kijött a mezőny elől, az újraindításnál azonnal beindultak az események: Teppei Nagoe elesett a célegyenesre ráfordító kanyarban, Sodo Hamahara kiállt a boxba, Kagayama pedig leelőzte Iwatát. Kiyonari tartotta Nakasugát, aki azonban a kilencedik körben átvette a vezetést, és már nem engedte ki a kezéből. Így ismét a yamahás nyert, Kiyonari lett a második, Yukio Kagayama pedig felállhatott a dobogó legalsó fokára – amivel ő lett a Japán Bajnokságban a valaha volt legidősebb dobogós (május 04-én töltötte be a 47-et)

DNF Takashi Suzuki Yamaha

Az első verseny felvétele (rajt 21:30-nál)

MÁSODIK VERSENY

A második futam sokkal eseménytelenebbül telt, és már „csak” 40 motoros vágott neki a versenynek. Nakasuga ismét gyengén rajtolt, ami miatt három körön át csak harmadik volt Kiyonari és Hamahara előtt. A negyedik körben leelőzte az utóbbi hondást, majd utolérte Kiyonarit, és hosszú körökön át együtt motoroztak. Kilenc körön át árnyékként követte a hondás riválisát Nakasuga, gyakorlatilag alig volt olyan, hogy egy tizednél több lett volna közöttük.

Kiyonari(2) szinte érezte Nakasuga(7) lehelletét

Ám négy körrel a vége előtt, a célegyenes végén leelőzte Kiyonarit, majd ellépett tőle, és a második suzukai versenyt is megnyerte. A honda ászának ezúttal is csak az ezüst jutott, legboldogabb azonban a dobogóra életében először felálló harmadik helyezett Yudai Kamei volt.

DNS Keichi Honda Honda

A második verseny felvétele (rajt 51:00-nál)